MİNİKLER GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI ŞENLİĞİNDE BULUŞTU

'Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği İl Birinciliği Yarışmaları' 20 Mayıs 2019 tarihinde Canik Atatürk Spor Salonunda, yoğun katılım ile başladı.

20 MAYIS 2019
2018-2019 yılı Okul Sporları Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği İl Birinciliği yarışmaları başladı. 

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel çocuk oyunlarını, çocuklara ve gençlere yeniden hatırlatmak amacıyla başlatılan 'Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği İl Birinciliği Yarışmaları' 20 Mayıs 2019 tarihinde Canik Atatürk Spor Salonunda, yoğun katılım ile başladı.

İlköğretim okullarının yer aldığı şenliğin ilk günü 1,2,3 ve 4. sınıfların bir birinden renkli oyunları ile tamamlandı.

Samsun'un 17 ilçesinden 1. 2. 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin katıldığı, toplam 630 sporcunun yarıştığı şenlikte öğrenciler “El Değdirerek Bayrak Koşusu, Elden Ele Top Oyunu, Sek Sek Oyunu ve  İp Atlama” oyunlarını oynayarak doyasıya eğlendiler.

Oyunlarını tamamlayan öğrencilere madalyalarını Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Okul Sporları Şube Müdürü İbrahim Irmak, Spor Şube Müdürü Erkan Özcan, Tesisler Şube Müdürü İsmail Tekin ve okul müdürleri takdim etti.

Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği 21 Mayıs 2019 (yarın) 5.6.7.8. sınıfların  Kiremit Devirme Oyunu, Mendil Kapmaca Oyunu, Yakar Top Oyunu ve Halat çekme Oyunları ile devam edecektir.

El Değdirerek Bayrak Koşusu Oyununda dereceye giren okullar;
1- Tekkeköy İlkokulu
2- İlkadım Malazgirt İlkokulu
3- Atakum Seyfi Demirsoy İlkokulu

Elden Ele Top Oyununda dereceye giren okullar;
1- İlkadım Çatalarmut İlkokulu
2- Tekkeköy Dr. Kenan Yılmaz İlkokulu
3- Atakum Atakent İlkokulu

Sek Sek Oyununda dereceye giren okullar;
1- Çarşamba Alibeyli Gülhan Yusuf Yön İlkokulu
1- Vezirköprü Zeki Cevher İlkokulu
2- Ayvacık Çarşıköy İlkokulu
2- Bafra Altınyaprak İlkokulu
3- Asarcık Yeşilköy İlkokulu

İp atlama Oyununda dereceye giren okullar;
1- Çarşamba Yeşilırmak İlkokulu
2- Bafra Altınyaprak İlkokulu
3- Canik Kocatepe İlkokulu