SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ 104. YIL DÖNÜMÜNDE ALAÇAM’DA DÜZENLENEN YÜRÜYÜŞ İLE ANILDI

Sarıkamış şehitleri, harekâtın 104'üncü yıl dönümünde Samsun'un Alaçam ilçesinde düzenlenen yürüyüşle anıldı.

6 OCAK 2019
Sarıkamış şehitleri, harekâtın 104'üncü yıl dönümünde Samsun'un Alaçam ilçesinde düzenlenen yürüyüşle anıldı.

Türk bayrakları ve Sarıkamış destanını anlatan pankartların taşındığı yürüyüşe Samsun Valisi Osman Kaymak, İl Jandarma Komutanı Albay Ünsal Ağaoğlu, Alaçam Kaymakamlığına vekaleten bakan Yakakent Kaymakamı Bahar Kaya, Gençlik ve Spor İl Müdürümüz İsmail Hakkı Kasapoğlu, Belediye Başkanı Hadi Uyar, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğrenciler ve sporcular katıldı.

Birinci Dünya Savaşı'nda Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun, Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı ve 90 bin askerin şehit olduğu Sarıkamış Harekâtının 104. yılı anma etkinlikleri kapsamında düzenlenen etkinliğe, soğuk hava ve kar yağışına rağmen vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Samsun Valiliği, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen ’Gençlik Şühedanın İzinde’ temalı yürüyüş Kızlan Mahallesi'nden başladı. Yaklaşık bin kişinin 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez' sloganları ve tekbirler eşliğinde 3 kilometrelik yürüyüşü Hüseyin Dede mevkisinde son buldu.

Tören alanında Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından konuşma yapan Gençlik ve Spor İl Müdürümüz İsmail Hakkı Kasapoğlu; Kıymetli protokol ve özellikle burayı yürekleri ile ısıtan sevgili gençler hepiniz hoş geldiniz. Sayın Valim öncelikle burada emeği geçen birçok kaymakamlıklarımıza, belediyelerimize, mesai arkadaşlarımıza, yurtlardan ve gençlik merkezlerimizden gelen genç kardeşlerimize yürekten teşekkür ediyorum. Onların burada büyük emekleri var. Bizler bugün burada Cumhurbaşkanlığımızın himayelerinde Gençlik ve Spor Bakanlığımızın önderliğinde Sarıkamış Allahuekber dağlarında, aynı zamanda 81 ilimizde ve bugün burada icra ettiğimiz, bundan tam 104 yıl önce Vatan bizlere kıyamete kadar kalsın diye, bu millet kıyamete kadar payidar olsun diye, minarelerde ezan susmasın diye, şehitlerimiz -45 derecenin altında bizlere vatan emanet etmek için, dondurucu soğukta canlarını seve seve feda ettiler. 

Sayın Valim, bizler Sarıkamış'ta bu gençlerimiz ile birlikte emaneti ve bayrağı devralacağız. -45 derece dondurucu soğuklar da olsa bu emaneti yolda yürürken ‘Bismillahi Allahuekber’ diyerek, ’Vatan sana canım feda’ diyerek, ‘Şehitler ölmez Vatan bölünmez’ diyerek vatanımızı bizden sonraki gelen nesile emanet edebilmek için ne gerekiyorsa feda edeceğiz.Ben tekrar bu soğuk hava şartlarında Sarıkamışdaki o şühedayı yaad etmek, farkındalığı oluşturmak ve izinde olduğunu göstermek için; nitelikli, yüreği pırıl pırıl iman ve vatan aşkı dolan gençlerimize, kıymetli protokole, Sayın Valim başta sizlere şükranlarımı arz ediyorum dedi.

Sarıkamış şehitleri için okunan Kur'an-ı Kerim'in ardından konuşan Vali  Osman Kaymak, "Dedelerimizi, şehitlerimizi anmak için Kızlan'dayız. 104 yıl önce 90 bin şehidimiz bizler için soğukta canlarını feda ettiler. Allah onlara gani gani rahmet eylesin. Bugün bizler onları unutmadığımızı, onların yolunda olduğumuzu göstermek için bugün Alaçam Kızlan bölgesinde kar yağışı altında şehitlerimizi anmak için buradayız. Bayrak ve flamayı taşıyan gençlerin ellerine sağlık diyorum. Türkiye zor bir coğrafya, bizleri bu coğrafyada tutmamak için uluslararası ilişkilerle pek çok oyunlar oynuyorlar. Bizleri birbirimize düşürerek tekrar bölmek istiyorlar” dedi.

TÜRKİYE BİR BÜTÜNDÜR

Açıklamasını sürdüren Vali Osman Kaymak, “Dedelerimiz o gün omuz omuza vererek bizler için canlarını verdilerse bugün de bizler bu birlikteliği göstererek bütün dış güçlere karşı Türkiye'nin gücünü göstermek durumundayız. O anlamda buradan mesaj veriyorum. Türkiye bir bütündür. Kürdüyle, Türküyle, Lazıyla, Çerkeziyle her türlü görüşe rağmen birlikte Türkiye'yi savunmak durumundayız. Buradan diyoruz ki Türkiye birlik beraberliğini koruduğu müddetçe uluslararası güçlerin emelleri boşa çıkacak, Türkiye ilelebet yoluna devam edecektir" ifadelerinde bulundu. Konuşmanın ardından Samsun Valisi Osman Kaymak, etkinliğe katılan vatandaşlara keşkek ikram etti. Alaçam Müftüsü Mehmet Süsün tarafından yapılan duanın ardından etkinlik sona erdi.