Uluslararası Atletizm Federasyonu Birliği tarafından faaliyete geçirilen ‘Çocuk Atletizmi’ projesinin eğitim semineri Samsun'da başladı. 

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği tarafından 196 ülkede uygulanmakta olan IAAF Çocuk Atletizmi Antrenör Eğitim Seminer ve Uygulaması Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün talebi doğrultusunda Canik Atatürk Spor Salonunda başladı. İki gün sürecek seminerde kursiyerlere, Çocuk Atletizmi eğitmenleri tarafından Madde Bağımlılığı ve Çocuklar, Sporda Çocuklara Psikolojik Yaklaşım ve FairPlay dersleri verilecek.

Seminer öncesi konuşma yapan Samsun Gençlik ve Spor İl Müdür Vekili Erkan Özcan; “Türkiye’nin değişik il ve ilçelerine kadar çocukları atletizm ile tanıştırmak, daha doğrusu sporla tanıştırmak adına çok önemli bir proje. Genç nüfusa sahip ülkemizde, çocukların sporla ve atletizme tanışmasını sağlayacak bu projeye büyük önem veriyoruz. Burada bulunan tüm katılımcılara başarılar diliyorum’ dedi.

Düzenlenen seminerlerle ilgili bilgi veren IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz, projenin 2014 yılından itibaren Türkiye’de yapılan protokol çerçevesinde uygulandığını ve çocuklara yönelik dünyada en etkin olan projeyi sürdürdükleri için mutlu olduklarını belirterek, “Ülkemiz dünyada genç nüfusuyla saygınlığı bulunan bir ülkedir. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın sporla tanıştırılması, sağlıklı ve mutlu bireyler olabilmesi, madde ve teknoloji gibi bağımlılıklarla mücadele edebilmesi katkı sağlayacak projedir. “Yola 1 milyon süper çocuk sloganı ile çıktık. Ve hedeflerimize her geçen gün adım adım yaklaşıyoruz. Türk sporu ve atletizmine yeni değerler kazandıracak antrenör ve eğitmenleri geliştirme yolunda attığımız kararlı adımların sonuçlarını almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Biz bu proje ile aynı zamanda yetenekleri de keşfederek geleceğimizin şampiyonları olabilmelerine katkı sağlayacaktır. O zaman bizler devşirme sporcularla değil, kendi çocuklarımızın başarılarıyla övünmüş olacağız. Bu proje çok faydalıdır, devam ettirilmesi doğru bir karardır. Biz bunu dünyada farklı uygulayan ülkelerden biriyiz. En önemlisi de 'geçmişine değer vermeyen geleceğine yön veremez' sloganıyla eski ama eskimeyen değerlerimizi de kursiyerlerle tanıştırıyoruz. Onların konuşmalarına imkan veriyoruz” diye konuştu.